Judge(s): MARK G COCOZZA | |
DCC GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD) (MR J & MRS J TAYLOR & LYNCH) RDCC DUKESARUM GIACOMO (MRS T SUMNER) BCC CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) RBCC HOLLYHENGE CARRIBEAN KISS (MS J BRAINE) BOB CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) BP FINNEAGLE THE TEMPLAR (MISS A E BENNETT) BJ GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD) (MR J & MRS J TAYLOR & LYNCH) B SPEC BEGIN KILMACDUAGH AEDNAT (MR K & MRS A E CAMPBELL-WOODFORD) | |
Puppy – Dog Entries: 1 Absentees: 0 | |
1st FINNEAGLE THE TEMPLAR (MISS A E BENNETT) | |
Junior – Dog Entries: 2 Absentees: 0 | |
1st GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD) (MR J & MRS J TAYLOR & LYNCH) 2nd SADE PARIS (MR C & MRS J AMOO) | |
Post Graduate – Dog Entries: 5 Absentees: 0 | |
1st MASCOTTS STORY TELLER (MRS K & MRS E A JOHNSON & BOGART) 2nd DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) 3rd AUSTONLEY’S FALCON OF SHALICO JW (MRS S DAWSON) Res GAELTARRA EIREANN GALEN (IMP NLD) (MRS D PATEMAN) VHC BONAFORTES MELDREW (MR A & MRS J GRIMWOOD) | |
Limit – Dog Entries: 4 Absentees: 0 | |
1st DUKESARUM GIACOMO (MRS T SUMNER) 2nd LONNKYLE PILGRIM AT BOKRA (IMP CAN) (MISSES S A, K & MR L SURRELL, COLEMAN & SIMMONS) 3rd YELXBA ALBERT SHCM (MRS R CRAMPHORN) Res GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS (MISS K WEBB) | |
Open – Dog Entries: 4 Absentees: 0 | |
1st NAPOLEONE DELLA BASSA PAVESE (IMP ITA) (MRS P A PASK) 2nd AMARACH AINLE (MS C A LOCKETT) 3rd MASCOTTS CONQUISTADOR AT INCITATUS (MRS E A & MR G A BOGART) Res DUKESARUM ATTICUS (MRS T SUMNER) | |
Junior – Bitch Entries: 4 Absentees: 2 | |
1st DUKESARUM MEG (MRS T SUMNER) 2nd SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) | |
Post Graduate – Bitch Entries: 7 Absentees: 2 | |
1st HOLLYHENGE CARRIBEAN KISS (MS J BRAINE) 2nd LONNKYLE PENANCE AT BOKRA (IMP CAN) (MISSES S A, K & MR L SURRELL, COLEMAN & SIMMONS) 3rd HOLLYHENGE BACILLE BALL (MRS D PATEMAN) Res KILMACDUAGH AEDNAT (MR K & MRS A E CAMPBELL-WOODFORD) VHC HOLLYHENGE FRAISE FIZZ AT MOCHARRAIG (MR B & MRS D J MILLS) | |
Limit – Bitch Entries: 3 Absentees: 2 | |
1st DUKESARUM CHIARA (MRS T SUMNER) | |
Open – Bitch Entries: 4 Absentees: 2 | |
1st CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) 2nd AMARACH BRYNA O’HERN (MISS J MORRIS) | |
Special Beginners – Bitch Entries: 1 Absentees: 0 | |
1st KILMACDUAGH AEDNAT (MR K & MRS A E CAMPBELL-WOODFORD) |
Bath Championship Dog Show 2019
Judge: Mrs S L Cole
|
BEST OF BREED : 5354 AMOO Mr C & Mrs J Ch Sade Prudence Dog CC : 5382 REDFERN Mr D & Mrs D Goldswift Fluke At Rainster Res Dog CC : 5366 DAWSON Mrs S Austonley’s Falcon Of Shalico JW Bitch CC : 5354 AMOO Mr C & Mrs J Ch Sade Prudence Res Bitch CC : 5370 HEATHER Miss W Whiteorchard Nebula Best Puppy : 5360 CATLOW Mrs E & Mr P Hydebeck Dream Of Lorelei At Laoiseach Best Veteran : 5372 HOLDER, Mrs M A & HOWE Mr D B Mascotts Lottie JW Best Special Beginner : 5359 BRUCE Mrs K Goldswift Leap Of Faith Class 2110 MPD (1 Entries) Abs: 0 1st: 5383 SEVERN-KUMAR Mrs M L Conmeryl Gabriel 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2111 PD (4 Entries) Abs: 2 1st: 5355 BENNETT Miss A E Finneagle The Templar 2nd: 5365 DAWSON Mrs F & Mr G S Hydebeck Dream Tyme Of Graefyn 3rd: Res: VHC: Class 2112 JD (2 Entries) Abs: 0 1st: 5377 PATEMAN Mrs D Gaeltarra Eireann Galen (Imp NLD) 2nd: 5392 TAYLOR, Mr J & LYNCH Mrs J Gaeltarra Eireann Watson (Imp Nld) 3rd: Res: VHC: Class 2113 PGD (6 Entries) Abs: 1 1st: 5366 DAWSON Mrs S Austonley’s Falcon Of Shalico JW 2nd: 5363 DAS PURKAYASTHA Dr P & Miss S Ballyphelan Asansol Among Neckrebagh 3rd: 5357 BRAINE Ms J Hollyhenge Black Russian Res: 5361 COLBERT Miss L Keep It Together Physical Attraction (Imp) VHC: 5379 PICKLES, Ms J & GARDNER Mr J Francistown Albert Class 2114 LD (4 Entries) Abs: 0 1st: 5396 WEBB Miss K Goldswift Mission Possible For Inkleyboys 2nd: 5388 SUMNER Mrs T Dukesarum Giacomo 3rd: 5362 COLBERT Miss L Nanu Nana Von Den Erzminen Res: 5379 PICKLES, Ms J & GARDNER Mr J Francistown Albert VHC: Class 2115 OD (8 Entries) Abs: 2 1st: 5382 REDFERN Mr D & Mrs D Goldswift Fluke At Rainster 2nd: 5394 TREADWELL Mrs D Glengail Ggilmour At Floydian 3rd: 5375 PASK Mr & Mrs P V & P A Ch Amarach Aaron Of Baronglen Res: 5364 DAS PURKAYASTHA Dr P & Miss S Ravensbeech Romanus Among Neckrebagh VHC: 5369 HEATHER Miss W Ravensbeech Revenio Whiteorchard Class 2116 VD NO ENTRIES Class 2117 SBD/B (4 Entries) Abs: 0 1st: 5359 BRUCE Mrs K Goldswift Leap Of Faith 2nd: 5361 COLBERT Miss L Keep It Together Physical Attraction (Imp) 3rd: 5365 DAWSON Mrs F & Mr G S Hydebeck Dream Tyme Of Graefyn Res: 5379 PICKLES, Ms J & GARDNER Mr J Francistown Albert VHC: Class 2118 MPB (1 Entries) Abs: 1 1st: 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2119 PB (1 Entries) Abs: 0 1st: 5360 CATLOW Mrs E & Mr P Hydebeck Dream Of Lorelei At Laoiseach 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2120 JB (3 Entries) Abs: 1 1st: 5389 SUMNER Mrs T Dukesarum Meg 2nd: 5371 HOLDER, Mrs M A & HOWE Mr D B Sade Araya Mascotts 3rd: Res: VHC: Class 2121 PGB (7 Entries) Abs: 2 1st: 5358 BRAINE Ms J Hollyhenge Carribean Kiss 2nd: 5385 SEVERN-KUMAR Mrs M L Goldswift Destiny Of Gaelmarque 3rd: 5378 PATEMAN Mrs D Hollyhenge Barcille Ball Res: 5359 BRUCE Mrs K Goldswift Leap Of Faith VHC: 5374 MILLS Mrs D J & Mr B Hollyhenge Fraisse Fizz At Mocharraig Class 2122 LB (7 Entries) Abs: 3 1st: 5391 SUMNER Mrs T Dukesarum Chiara 2nd: 5386 SHEPPARD Dr C T & Mrs C E Goldswift Enchanted Legacy 3rd: 5373 MACLEOD Mrs C Brachan Eira Res: 5367 FORRET Mrs S J Morgana Della Bassa Pavese at Culvercroft (Imp) VHC: Class 2123 OB (3 Entries) Abs: 0 1st: 5354 AMOO Mr C & Mrs J Ch Sade Prudence 2nd: 5370 HEATHER Miss W Whiteorchard Nebula 3rd: Res: VHC: Class 2124 VB (1 Entries) Abs: 0 1st: 5372 HOLDER, Mrs M A & HOWE Mr D B Mascotts Lottie JW 2nd: 3rd: Res: VHC: |
Scottish Kennel Club Championship Dog Show 2019
Judge(s): MRS J PEAK | |
DCC ASHGROAVE FORASTER VIA GARTLOVE (MRS A S MACAULAY) RDCC BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) BCC CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) RBCC CH HYDEBECK RULER OF THE STARS JW (MS C L PINKNEY) BOB CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) BP HYDEBECK DREAM OF DREAMS (MS C L PINKNEY) B SPEC BEGIN AMARILLO ROSE (MISS K TAYLOR) | |
Puppy – Dog Entries: 3 Absentees: 0 | |
1st AUSTONLEY’S GILBERT D’ARCAY AT JASCARAH (MRS C ALLITT) 2nd HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) 3rd HAZIANNE I’VE BEEN BUMBLED AT BRIBIBA (MR B & MRS F BARNBROOK) | |
Post Graduate – Dog Entries: 6 Absentees: 4 | |
1st ASHGROAVE FORASTER VIA GARTLOVE (MRS A S MACAULAY) 2nd RANFURLEY PRINCE (MRS D HANLON) | |
Limit – Dog Entries: 3 Absentees: 0 | |
1st BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) 2nd WHITGLEN LEADER (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) 3rd MADIGAN THE MAGNIFICENT OF JASCARAH (MRS C ALLITT) | |
Special Beginners – Dog Entries: 2 Absentees: 1 | |
1st HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) | |
Puppy – Bitch Entries: 1 Absentees: 0 | |
1st HYDEBECK DREAM OF DREAMS (MS C L PINKNEY) | |
Junior – Bitch Entries: 3 Absentees: 0 | |
1st SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) 2nd HAZIANNE ANOTHER ECLIPSE (MRS A WISEMAN) 3rd AMARILLO ROSE (MISS K TAYLOR) | |
Post Graduate – Bitch Entries: 6 Absentees: 1 | |
1st ANGEL GRACE OF TORRFIONN (MR S RITCHIE) 2nd HAZIANNE DESTINY’S CHILD (MRS A WISEMAN) 3rd SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) Res BRIBIBA’S GOOD LUCK CHARM (MS I SANDOR) VHC CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) | |
Limit – Bitch Entries: 3 Absentees: 0 | |
1st LINDALL PASSION (MR A & MRS L PORTER) 2nd WHITGLEN TALLA (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) 3rd HYDEBECK ECHO OF A RULER IN BALLYVONAIR (MR B & MRS F O’NEILL) | |
Open – Bitch Entries: 2 Absentees: 0 | |
1st CH SADE PRUDENCE (MR C & MRS J AMOO) 2nd CH HYDEBECK RULER OF THE STARS JW (MS C L PINKNEY) | |
Special Beginners – Bitch Entries: 3 Absentees: 1 | |
1st AMARILLO ROSE (MISS K TAYLOR) 2nd CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) |
Birmingham National Championship Dog Show 2019
Judge: Dr Tamas Jakkel
|
BEST OF BREED : 6155 PASK Mrs P A Napoleone Della Bassa Pavese Dog CC : 6155 PASK Mrs P A Napoleone Della Bassa Pavese Res Dog CC : 6143 FINNEY, Mr T & Mrs M & FINNEY Mr I Ir Ch Isnalera Gimme Shelter At Gulliagh Bitch CC : 6133 ANDERSON, Mrs C C & WHITE Mrs A M Whitglen Talla Res Bitch CC : 6159 TEBBUTT Mrs D Caredig Destiny Best Puppy : 6159 TEBBUTT Mrs D Caredig Destiny Best Veteran : Best Special Beginner : Class 2249 SBD NO ENTRIES Class 2250 MPD (1 Entries) Abs: 0 1st: 6128 ALLITT Mrs C Austonley’s Gilbert D’arcay At Jascarah 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2251 PD (1 Entries) Abs: 0 1st: 6140 DAWSON Mrs F & Mr G S Hydebeck Dream Tyme Of Graefyn 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2252 JD NO ENTRIES Class 2253 PGD (4 Entries) Abs: 0 1st: 6147 GRIMWOOD Mr & Mrs J G & A S Bonaforte’s Meldrew 2nd: 6138 DAS PURKAYASTHA Dr P & Miss S Ballyphelan Asansol Among Neckrebagh 3rd: 6134 BOGART Mr & Mrs G A & E A Mascotts Story Teller Res: 6148 HANLON Mrs D Ranfurley Prince VHC: Class 2254 LD (4 Entries) Abs: 1 1st: 6135 BOGART Mr & Mrs G A & E A Mascotts Conquistador At Incitatus 2nd: 6129 ALLITT Mrs C Madigan The Magnificent Of Jascarah 3rd: 6132 ANDERSON, Mrs C C & WHITE Mrs A M Whitglen Leader Res: VHC: Class 2255 OD (5 Entries) Abs: 1 1st: 6155 PASK Mrs P A Napoleone Della Bassa Pavese – CC 2nd: 6143 FINNEY, Mr T & Mrs M & FINNEY Mr I Ir Ch Isnalera Gimme Shelter At Gulliagh – RCC 3rd: 6149 LOCKETT Ms C Amarach Ainle Res: 6139 DAS PURKAYASTHA Dr P & Miss S Ravensbeech Romanus Among Neckrebagh VHC: Class 2256 VD NO ENTRIES Class 2257 SBB (1 Entries) Abs: 1 1st: 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2258 MPB (1 Entries) Abs: 0 1st: 6136 BRIDGES Mrs B & Mr S J Barrassy Lucky Number Seven 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2259 PB (2 Entries) Abs: 1 1st: 6159 TEBBUTT Mrs D Caredig Destiny 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2260 JB (1 Entries) Abs: 0 1st: 6156 PASK Mr & Mrs P V & P A Baronglen Miss Matilda 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2261 PGB (4 Entries) Abs: 2 1st: 6150 MALONE Mr D Barachois Mellow Yellow 2nd: 6145 FORRET Mrs S J Culvercroft Hermione 3rd: Res: VHC: Class 2262 LB (7 Entries) Abs: 1 1st: 6133 ANDERSON, Mrs C C & WHITE Mrs A M Whitglen Talla 2nd: 6157 PORTER Mr A & Mrs L Lindall Passion 3rd: 6160 TEBBUTT Mrs D Caredig Angelina Res: 6154 O’NEILL Mr B & Mrs F Hydebeck Echo Of A Ruler In Ballyvonair VHC: 6137 BRIDGES Mrs B & Mr S J Katy Perry Roan Inish Of Barrassy JW Class 2263 OB (2 Entries) Abs: 2 1st: 2nd: 3rd: Res: VHC: Class 2264 VB NO ENTRIES |
Tayside and Lochee Open Show
Tayside and Lochee Open show was held at Errol on Saturday 10th August 2019, the Irish Wolfhound Club of Scotland sponsor the classes to ensure we get 2 classes, and the judge for the hound breeds was Heather Mackenzie.
Although I went along and all three of my own dogs were entered, I didn’t take any of them along – mostly because I am lazy and enjoy going to the dog shows just to socialise, it’s not so easy to do that if I have to look after my dogs, lol!
Donna Hanlon’s boy, Gibbs (Ranfurley Prince) stood alone and was awarded first place in the post graduate class.
Next up was the Open class, where Brian O’Neill’s Echo (Hydebeck Echo of a Ruler in Ballyvonair) was up against Steven Ritchie’s Thor (Broughadowey Raiden at Torffionn)
On the day Thor won first place and Echo was placed second. So then Gibbs was called back into the ring to challenge for Best of Breed, which Thor won. After a considerable wait Thor then represented Wolfhounds in a large and good quality hound group.
Thor didn’t get placed in the group, but since he got Reserve Best in Show at the large Turriff Open show the week before I don’t suppose Steven can complain too much, lol!
I really enjoyed being ringside and taking the photos – especially as Steven trusted me with his giant fancy camera – it certainly makes the job a lot easier!
To finish here’s a photo of me holding on to Thor ringside so that Steven could take photos of the other breeds, he might be a commanding show dog in the ring but he’s just a big softie really, all he wanted to do was get back to his dad!
Congratulations to all, and thanks for supporting the classes.
West of England Ladies Kennel Society Champ SHow 2019
Judge(s): MR FRANK KANE | |
DCC GOLDSWIFT FLUKE AT RAINSTER (MR & MRS D REDFERN) RDCC HYDEBECK IMPERIAL RULER JW (MS C L PINKNEY) BCC CH SADE PRUDENCE (MR C &MRS J AMOO) RBCC BALLYPHELAN ANNA LISA (MR J E & MRS P M SUMNER) BOB CH SADE PRUDENCE (MR C &MRS J AMOO) BP CAREDIG DESTINY (MRS D E TEBBUTT) B SPEC BEGIN BARRASSY’S SHOOTING STAR AT KILLOUGHERY (MS K GREGORY) | |
Minor Puppy – Dog Entries: 3 Absentees: 1 | |
1ST CONMERYL GABRIEL (MRS M L SEVERN-KUMAR) 2ND AUSTONLEY’S GILBERT D’ARCAY AT JASCARAH (MRS C ALLITT) | |
Puppy – Dog Entries: 1 Absentees: 0 | |
1ST HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) | |
Junior – Dog Entries: 2 Absentees: 0 | |
1ST GAELTARRA EIREANN WATSON (IMP NLD) (MR J & MRS J TAYLOR & LYNCH) 2ND HAZIANNE PARTIAL ECLIPSE (MRS H J BARNES) | |
Yearling – Dog Entries: 4 Absentees: 1 | |
1ST AUSTONLEY’S FALCON OF SHALICO (MRS S DAWSON) 2ND GAELTARRA EIREANN GALEN (IMP NLD) (MRS D PATEMAN) 3RD HOLLYHENGE BLACK RUSSIAN (MS J BRAINE) | |
Post Graduate – Dog Entries: 7 Absentees: 2 | |
1ST BALLYPHELAN ASANSOL AMONG NECKREBAGH (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) 2ND BALLYPHELAN AMADEUS (MR J E & MRS P M SUMNER) 3RD BARRASSY’S SHOOTING STAR AT KILLOUGHERY (MS K GREGORY)RES MASCOTTS STORY TELLER (MRS E A & MR G A BOGART) VHC BARRASSY BY DEFINITION (MRS B & MR S J BRIDGES) | |
Limit – Dog Entries: 8 Absentees: 1 | |
1ST WHITGLEN LEADER (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) 2ND CAREDIG AUGUSTUS (MRS D E TEBBUTT) 3RD DUKESARUM ATTICUS (MRS T SUMNER) RES GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS (MISS K WEBB) VHC MASCOTTS CONQUISTADOR AT INCITATUS (MRS E A & MR G A BOGART) | |
Open – Dog Entries: 9 Absentees: 4 | |
1ST GOLDSWIFT FLUKE AT RAINSTER (MR & MRS D REDFERN) 2ND HYDEBECK IMPERIAL RULER JW (MS C L PINKNEY) 3RD RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) RES RAVENSBEECH REVENIO WHITEORCHARD (MISS W HEATHER) VHC NAPOLEONE DELLA BASSA PAVESE (IMP ITA) (MRS P A PASK) | |
Special Beginners – Dog Entries: 2 Absentees: 1 | |
1ST BARRASSY’S SHOOTING STAR AT KILLOUGHERY (MS K GREGORY) | |
Special Beginners – Bitch Entries: 4 Absentees: 1 | |
1ST GOLDSWIFT LEAP OF FAITH (MRS K J BRUCE) 2ND GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY (MRS A T CROSSE) 3RD CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) | |
Minor Puppy – Bitch Entries: 3 Absentees: 0 | |
1ST CAREDIG DESTINY (MRS D E TEBBUTT) 2ND BRAEWISAN KALLAI AT KILLOUGHERY (MS K GREGORY) 3RD BARRASSY LUCKY NUMBER SEVEN (MRS B & MR S J BRIDGES) | |
Puppy – Bitch Entries: 4 Absentees: 1 | |
1ST HYDEBECK DREAM OF DREAMS (MS C L PINKNEY) 2ND HYDEBECK DREAM OF LORELEI AT LAOISEACH (MRS S E & MR P D CATLOW) 3RD CLANLILY DIAMOND DUST (MS C STIRLING) | |
Junior – Bitch Entries: 4 Absentees: 1 | |
1ST DUKESARUM MEG (MRS T SUMNER) 2ND SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) 3RD BARONGLEN MISS MATILDA (MR P & MRS P PASK) | |
Yearling – Bitch Entries: 5 Absentees: 1 | |
1ST HOLLYHENGE CARRIBEAN KISS (MS J BRAINE) 2ND HOLLYHENGE BACILLE BALL (MRS D PATEMAN) 3RD DUKESARUM LILYBET (MRS T SUMNER) RES SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) | |
Post Graduate – Bitch Entries: 10 Absentees: 3 | |
1ST BALLYPHELAN ANNA LISA (MR J E & MRS P M SUMNER) 2ND GOLDSWIFT DESTINY OF GAELMARQUE (MRS M L SEVERN-KUMAR) 3RD GOLDSWIFT LEAP OF FAITH (MRS K J BRUCE) RES GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY (MRS A T CROSSE) VHC CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) | |
Limit – Bitch Entries: 8 Absentees: 3 | |
1ST DUKESARUM CHIARA (MRS T SUMNER) 2ND CAREDIG ANGELINA (MRS D E TEBBUTT) 3RD GOLDSWIFT ENCHANTED LEGACY (DR C & MRS C SHEPPARD) RES WHITGLEN TALLA (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) VHC CLANLILY WISHING ON A STAR (MS C STIRLING) | |
Open – Bitch Entries: 4 Absentees: 1 | |
1ST CH SADE PRUDENCE (MR C &MRS J AMOO) 2ND WHITEORCHARD NEBULA (MISS W HEATHER) 3RD RIVENHOUNDS BONFIRE AT KILMACDUAGH SHCM (MR K & MRS AE CAMPBELL-WOODFORD) |
Hound Association of Scotland Champ Show 2019
Judge(s): MR A R R DOEDIJNS [NETHERLANDS] | |
DCC BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) RDCC DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) BCC SADE ARYA (MR C &MRS J AMOO) RBCC CH SADE PRUDENCE (MR C &MRS J AMOO) BOB BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) BP HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) BJ HAZIANNE ANOTHER ECLIPSE (MRS A WISEMAN) B SPEC BEGIN HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) | |
Puppy – Dog Entries: 2 Absentees: 0 | |
1ST HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON)2ND HAZIANNE I’VE BEEN BUMBLED AT BRIBIBA (MR B & MRS F BARNBROOK) | |
Post Graduate – Dog Entries: 10 Absentees: 3 | |
1ST DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) 2ND RANFURLEY PRINCE (MRS D HANLON) 3RD ASHGROAVE FORASTER VIA GARTLOVE (MRS A S MACAULAY) RES BALLYPHELAN ASANSOL AMONG NECKREBAGH (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) VHC BRIBIBAS SETANTA AT SKERRYHILL (MR I GARGAN) | |
Limit – Dog Entries: 5 Absentees: 3 | |
1ST BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) 2ND WHITGLEN LEADER (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) | |
Open – Dog Entries: 5 Absentees: 2 | |
1ST STONESTORM WEB OF DREAMS (MS K & MR D ALLISON & FALCONER) 2ND RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH SHCM (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) 3RD RAVENSBEECH COMITAS OF WOLVEBRIGG (MRS M K ADDINGTON) | |
Special Beginners – Dog Entries: 2 Absentees: 1 | |
1ST HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) | |
Junior – Bitch Entries: 4 Absentees: 3 | |
1ST HAZIANNE ANOTHER ECLIPSE (MRS A WISEMAN) | |
Post Graduate – Bitch Entries: 9 Absentees: 4 | |
1ST STONESTORM RIAGAN (MS K & MR D ALLISON & FALCONER) 2ND WOLFHOUSE DAVINIAH OF WOLVEBRIGG (IMP DNK) (MRS M K ADDINGTON) 3RD BRIBIBA’S GOOD LUCK CHARM (MS I SANDOR) RES HAZIANNE DESTINY’S CHILD (MRS A WISEMAN) VHC CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) | |
Limit – Bitch Entries: 6 Absentees: 2 | |
1ST SADE ARYA (MR C &MRS J AMOO) 2ND WHITGLEN TALLA (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) 3RD DUKESARUM CHIARA (MRS T SUMNER) RES HYDEBECK ECHO OF A RULER IN BALLYVONAIR (MR B & MRS F O’NEILL) | |
Open – Bitch Entries: 6 Absentees: 4 | |
1ST CH SADE PRUDENCE (MR C &MRS J AMOO) 2ND WOLFHOUSE AVANTGARDE AT MALINKEY (DR M LYONS) | |
Special Beginners – Bitch Entries: 2 Absentees: 1 | |
1ST CAREDIG ALIS OVER LYNELOUPER (MRS J SAY) |
Crufts Champ Show March 2019
Judge(s): MR R TEBBUTT |
BEST OF BREED PENDRAGON DELLA BASSA PAVESE [ATC AV02955ITA] Dog Owner:Â Â DR L SALAMON BEST PUPPY DUKESARUM MEG Bitch Owner:Â Â MRS T SUMNER DOG CHALLENGE CERTIFICATE PENDRAGON DELLA BASSA PAVESE [ATC AV02955ITA] Dog Owner:Â Â DR L SALAMON BITCH CHALLENGE CERTIFICATE BALLYPHELAN ANNA LISA Bitch Owner:Â Â MR J E & MRS P M SUMNER RESERVE DOG CHALLENGE CERTIFICATE PHOENIX FROM GRAHAMS ARK BELYCH LUXYCH [ATC AU01483BEL] Dog Owner:Â Â M BELIS RESERVE BITCH CHALLENGE CERTIFICATE CH DUKESARUM SCOUT Bitch Owner:Â Â MRS T SUMNER BEST VETERAN CH RAVENSBEECH FIDELIA Bitch Owner:Â Â MRS J E PAIN |
Classes |
Puppy – Dog Entries:Â 3 Abs:Â 0 1st SCEOLAN FROM STARSTONE (IMP AUS) (MR W & MRS J MULLEN) 2nd RAINDOGS IKAROS LUCIFER MORNINGSTAR [ATC AV03435ITA] (MRS M MILAVEC) 3rd HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) Junior – Dog Entries:Â 14 Abs:Â 2 1st SADE PARIS (MR C & MRS J AMOO) 2nd AUSTONLEY’S FALCON OF SHALICO (MRS S DAWSON) 3rd GAELTARRA EIREANN GALEN (IMP NLD) (MRS D PATEMAN) Res ASHGROAVE FORASTER VIA GARTLOVE (MRS A S MACAULAY) VHC LOBO OF SHANNONBRIDGE (N & J POULAIN & FITZGERALD) Yearling – Dog Entries:Â 12 Abs:Â 1 1st PENDRAGON DELLA BASSA PAVESE [ATC AV02955ITA] (DR L SALAMON) 2nd IR CH GULLIAGH VULCAN (MR T N, MRS M A & MR I FINNEY) 3rd NESQUIK DU GRAND CHIEN DE CULANN [ATC AV01492FRA] (MR MONFORT) Res DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) VHC BALLYPHELAN AMADEUS (MR J E & MRS P M SUMNER) Post Graduate – Dog Entries:Â 11 Abs:Â 1 1st AUSTONLEY’S FALCON OF SHALICO (MRS S DAWSON) 2nd NEUSCHWANSTEIN IW&D’S VERNON [ATC AV02904DEU] (MR J & MRS M KUHLESS) 3rd GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS (MISS K WEBB) Res VALHERU MAGNUS MAXIMUS (MR K & MISS M EVANS-JONES & HALSALL) VHC BONAFORTE’S OPULENCE WITH CLADDAGHWOLF (MRS A BROWN) Limit – Dog Entries:Â 11 Abs:Â 3 1st DUKESARUM GIACOMO (MRS T SUMNER) 2nd BROUGHADOWEY RAIDEN AT TORRFIONN (MR S RITCHIE) 3rd LONNKYLE PILGRIM AT BOKRA (IMP CAN) (MISSES S A, K & MR L SURRELL, COLEMAN & SIMMONS) Res WHITGLEN LEADER (MRS C C & MRS A M ANDERSON & WHITE) VHC RAINDOGS ELIAS JWW17 [ATC AU01485ITA] (MR N GRANDIS) Open – Dog Entries:Â 12 Abs:Â 3 1st PHOENIX FROM GRAHAMS ARK BELYCH LUXYCH [ATC AU01483BEL] (M BELIS) 2nd ITA CH OLIMPO DELLA BASSA PAVESE [ATC AV02954ITA] (DR L SALAMON) 3rd NAPOLEONE DELLA BASSA PAVESE (MRS P A PASK) Res RAVENSBEECH COMITAS OF WOLVEBRIGG (MRS M K ADDINGTON) VHC RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) Good Citizen Dog Scheme – Dog Entries:Â 1 Abs:Â 0 1st RAVENSBEECH ROMANUS AMONG NECKREBAGH (DR P P & MISS S DAS PURKAYASTHA) Veteran – Bitch Entries:Â 4 Abs:Â 0 1st CH RAVENSBEECH FIDELIA (MRS J E PAIN) 2nd TARLOG TIGER LILLY FROM MARLAW (J & P CRAWFORD & POOLE) 3rd BRIBIBA’S LYCORIS BLACK OVER BARRASSY (MRS B & MR S J BRIDGES) Res TARLOG TULLAGH WATERFALL (MRS S M SCOTT) Puppy – Bitch Entries:Â 3 Abs:Â 1 1st DUKESARUM MEG (MRS T SUMNER) 2nd HYDEBECK DREAM OF DREAMS (MS C L PINKNEY) Junior – Bitch Entries:Â 13 Abs:Â 5 1st SADE RAINBOW (MR C & MRS J AMOO) 2nd MANOWAR INGENIOUS INGRID [ATC AW00029SWE] (MRS L N NIKLASSON) 3rd RANOMI V D TORTELDUIF [ATC AV01420NLD] (H BOSMAN-VAN ROOIJEN) Res HOLLYHENGE FRAISE FIZZ AT MOCHARRAIG (MR B & MRS D J MILLS) VHC EILEANIRGH LADY OF THE FIRE (MRS J & MR I KEARY & CASELY) Yearling – Bitch Entries:Â 16 Abs:Â 5 1st BALLYPHELAN ANNA LISA (MR J E & MRS P M SUMNER) 2nd VALHERUDREAM OF RHONABWY (MR K & MISS M EVANS-JONES & HALSALL) 3rd DUKESARUM LILYBET (MRS T SUMNER) Res PANDORA DELLA BASSA PAVESE [ATC AV02646ITA] (MR G & MRS N AVVEDUTI & SARYCHEVA) VHC PITLOCHRY’S LADY ROSE [ATC AU01912NLD] (H BOSMAN-VAN ROOIJEN) Post Graduate – Bitch Entries:Â 15 Abs:Â 2 1st VALHERU RAYNA (MR K & MISS M EVANS-JONES & HALSALL) 2nd QUEEN MARY VOM ALPETAL [ATC AV02903DEU] (MR J & MRS M KUHLESS) 3rd GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY (MRS A T CROSSE) Res GOLDSWIFT DESTINY OF GAELMARQUE (MRS M L SEVERN-KUMAR) VHC WOLFHOUSE DAVINIAH OF WOLVEBRIGG (IMP DNK) (MRS M K ADDINGTON) Limit – Bitch Entries:Â 16 Abs:Â 6 1st RAINDOGS ESMERALDA [ATC AU01486ITA] (MR N GRANDIS) 2nd MORGANA DELLA BASSA PAVESE AT CULVERCROFT (IMP ITA) (MRS S FORRET) 3rd DUKESARUM CHIARA (MRS T SUMNER) Res WHITEORCHARD NEBULA (MISS W HEATHER) VHC CONMERYL MERRIMENT OVER HUNACRES SHCM (MRS S WILKINSON) Open – Bitch Entries:Â 12 Abs:Â 4 1st CH DUKESARUM SCOUT (MRS T SUMNER) 2nd ITA CH MIRANDA DELLA BASSA PAVESE (DR L SALAMON) 3rd LAMBADA DU GRAND CHIEN DE CULANN [ATC AV02295FRA] (F & F MAISON & FREITAS) Res MULTI CH TSARSKAJA PRIHOT ODDRUN WW’16; VEW’18 [ATC AU02248RUS] (MRS M VORONINA) VHC NOEK VAN DE TORTELDUIF [ATC AS01181NLD] (H BOSMAN-VAN ROOIJEN) Good Citizen Dog Scheme – Bitch Entries:Â 3 Abs:Â 0 1st BONAFORTE’S ENCHANTED AT RAVENCRAG (MRS H BLIGH) 2nd GOLDSWIFT LEAP OF FAITH (MRS K J BRUCE) 3rd RAVENCRAG HELTER SKELTER (MRS H BLIGH) |
Manchester Championship Show 2019
Manchester Championship Show 2019 17th – 20th January |
Irish Wolfhound |
Judge: Dr Ronald W James |
BEST OF BREED : 949 PASK Mr & Mrs P V & P A Amarach Aaron Of Baronglen (Also group 3) Dog CC : 949 PASK Mr & Mrs P V & P A Amarach Aaron Of Baronglen Res Dog CC : 950 PINKNEY Ms C L Ch Hydebeck Imperial Ruler JW Bitch CC : 918 AMOO Mr C & Mrs J Ch Sade Prudence Res Bitch CC : 915 AHREND Mrs N Appropriate Babbitt At Broadway Best Puppy : 951 PINKNEY Ms C L Hydebeck Dream Of Dreams Best Veteran : Class 255 PD (3 Entries) Abs: 1Â Class 256 JD (2 Entries) Abs: 1Â Class 257 PGD (11 Entries) Abs: 2Â Class 258 LD (5 Entries) Abs: 2Â Class 259 OD (7 Entries) Abs: 2Â Class 260 VD NO ENTRIESÂ Class 261 PB (3 Entries) Abs: 1Â Class 262 JB (3 Entries) Abs: 2Â Class 263 PGB (6 Entries) Abs: 1Â Class 264 LB (3 Entries) Abs: 2Â Class 265 OB (3 Entries) Abs: 2Â Class 266 VB NO ENTRIESÂ |
Boston Championship Show results 2019
Boston Championship Show | 3rd – 6th January 2019 | |
Judge(s): PAM SUMNER | ||
BD | GOLDSWIFT FLUKE AT RAINSTER (MR & MRS D REDFERN) | |
RBD | DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) | |
BB | RAINSTER IZZY (MR & MRS D REDFERN) | |
RBB | CH HYDEBECK RULER OF THE STARS JW (MS C L PINKNEY) | |
BOB | RAINSTER IZZY (MR & MRS D REDFERN) | |
BP | DUKESARUM MEG (MRS T SUMNER) | |
B SPEC BEGIN | GOLDSWIFT INYOURDREAMS (MISS J M LITTLEFAIR) | |
Puppy – Dog | ||
Entries: 3 Absentees: 0 | ||
1ST | PENNYBRIGHT THADDEUS FOR CULKEERAN (IMP SWE) (MRS S & MR I COLE & SEXTON) | |
2ND | HYDEBECK DREAM TYME OF GRAEFYN (MRS F & MR G DAWSON) | |
3RD | SADE ARYASSON AT SABATA (MR J A MURRAY) | |
Junior – Dog | ||
Entries: 2 Absentees: 0 | ||
1ST | DUKESARUM YOHJI (MRS T SUMNER) | |
2ND | AUSTONLEY’S FALCON (MRS S DAWSON) | |
Post Graduate – Dog | ||
Entries: 5 Absentees: 1 | ||
1ST | GOLDSWIFT MISSION POSSIBLE FOR INKLEYBOYS (MISS K WEBB) | |
2ND | HAZIANNEBIGJAKE (J HARRIS) | |
3RD | GOLDSWIFT PHOENIX KISS (MISS J M LITTLEFAIR) | |
RES | NANU NANA VON DEN ERZMINEN (MISS L COLBERT) | |
Open – Dog | ||
Entries: 7 Absentees: 3 | ||
1ST | GOLDSWIFT FLUKE AT RAINSTER (MR & MRS D REDFERN) | |
2ND | YELXBA ALBERT SHCM (MRS R CRAMPHORN) | |
3RD | CONMERYL MARKSMAN WITH GOLDSWIFT (MRS B A & MRS C E POOLE & SHEPPARD) | |
RES | RAVENSBEECH COMITAS OF WOLVEBRIGG (MRS M K ADDINGTON) | |
Special Beginners – Dog | ||
Entries: 2 Absentees: 0 | ||
1ST | GOLDSWIFT PHOENIX KISS (MISS J M LITTLEFAIR) | |
2ND | KEEP IT TOGETHER PHYSICAL ATTRACTION (MISS L COLBERT) | |
Puppy – Bitch | ||
Entries: 4 Absentees: 0 | ||
1ST | DUKESARUM MEG (MRS T SUMNER) | |
2ND | HYDEBECK DREAM OF DREAMS (MS C L PINKNEY) | |
3RD | SADE ARAYA MASCOTTS (MRS M A & MR D B HOLDER & HOWE) | |
RES | DUKESARUM PEG (MRS T SUMNER) | |
Junior – Bitch | ||
Entries: 2 Absentees: 1 | ||
1ST | DUKESARUM LILYBET (MRS T SUMNER) | |
Post Graduate – Bitch | ||
Entries: 5 Absentees: 1 | ||
1ST | WOLFHOUSE DAVINIAH OF WOLVEBRIGG (IMP DNK) (MRS M K ADDINGTON) | |
2ND | GOLDSWIFT SWEET DISCOVERY (MRS A T CROSSE) | |
3RD | NEBRASKA IONMHAIN NORMAN AT NEWDIGATE (IMP FRA) (MRS A FOX) | |
RES | GOLDSWIFT INYOURDREAMS (MISS J M LITTLEFAIR) | |
Open – Bitch | ||
Entries: 4 Absentees: 2 | ||
1ST | RAINSTER IZZY (MR & MRS D REDFERN) | |
2ND | CH HYDEBECK RULER OF THE STARS JW (MS C L PINKNEY) | |
Special Beginners – Bitch | ||
Entries: 1 Absentees: 0 | ||
1ST | GOLDSWIFT INYOURDREAMS (MISS J M LITTLEFAIR) |